Blog

Alarm yönetimi, endüstriyel operasyonların henüz yeni yeni öne çıkan en önemli yönüdür.

Birçok şirket bırakın yatırım için zaman ve kaynak harcamayı kendi mevcut alarm sistemleri hakkında bile güçlü ve zayıf yanlarını belirlemek için geniş analizler gerçekleştirmemiştir. Ancak, bazı önemli yararlı öğelere dikkat ederek alarm sistemi performansını hızlı bir şekilde artırmak mümkündür.

En önemli 5 nokta :

Alarm tanımı ve tasarım:

Sizin için alarm nedir?

Devamını Oku...


 

İşte bu soru gerçekten zor; bu soruyu cevaplayanları yüksek ücretle işe alıyoruz..

Her biri üç adet korsanla beraber farklı odalarda kilit altında tutulan ve sabah olunca güverteye bağlı kalastan yürütülerek denize atılıp cezalandırılacak

Devamını Oku...


Oransal kontrol cihazları içinde en gelişmiş olanı PID denetim parametrelerine sahip olanıdır. Elimko üretimleri içinde yeralan gerek konvansiyonel cihazlar ve gerekse mikroişlemci donanımlı PID cihazlarının ayarlanmasında aşağıdaki yöntem kullanılabilir.

Esas amacı ayar

Devamını Oku...


Yenilik #3

AB Kontrol 2014 yılı yeniliklerine devam ediyor..

Lütfen Resimleri Görüntüleyiniz

 

plc2buy ,  HERKES ARADIĞINI BULSUN DİYE AÇILDI.

Sistem Entegratörü ; Atıl stoklarından kurtulsun

Son Kullanıcı ; Sadece ürün değil , teknik sorularına cevap bulsun

Üretici ; En son ürününü dünyanın heryerinden yüzlerce kişinin kullandığı bir platformda tanıtsın

Satınalma ; Aradığını tek bir platformda bulsun

Devamını Oku...


AB Kontrol 2014'ü yenilikler ve atılımlar ile kapatıyor, 10. yılını kutlayacağı 2015 'e heyecan ile hazırlanıyor.

Yenilik #1: Logomuzu değiştirdik.

Yenilik #2: CSIA ( Kontrol Sistem Entegratörleri Birliği )  üyesi olduk..

Yenilik #3 ve #4 : Çok yakında 

 

Kontrol sistem entegratörleri , proses ve üretim endüstrilerinde mühendislik, bilgi teknolojileri ve iş modeli bilgilerini

Devamını Oku...


 

Matematikçi : Pi, bir çemberin çevresi ile çapı arasındaki ilişkiyi ifade eden sayıdır.

Fizikçi: Pi, 3,1415927 artı veya eksi 0,000000005 ‘ tir.

Mühendis: Pi, yaklaşık 3′tür.

Devamını Oku...


SCADA Yazılımınız FDA onaylı Title 21 CFR Part 11 uyumlu projeler oluşturmaya hazır mı?

FDA onaylı başlık 21 CFR Part 11 uyumlu proje ne demektir? En basit tanımıyla bu tür bir projenin; SCADA sistemi tarafından izlenen veya  tetiklenen ilgili aksiyonların, takip ve kayıt bilgisininin izlenmesi için yöntemlere sahip olması  ayrıca sistem tarafından sağlanan bilginin yüksek güvenilirlikte olmasını sağlayan prosedürleri içermesi gereklidir.

Devamını Oku...


Otomasyon Terimleri I

İki otomasyoncu bir araya geldikten 10 dakika sonra kimsenin almadığı bir dilden konuşmaya başlar. Size ise anlıyor gibi görünmek kalır. Bunun yerine , otomasyon dünyasında kullanılan kısaltmaların bazılarının açıklamalarını yazalım ki hiç değilse konu hakkında yorum yapabilesiniz. Kısaltmaların tümü ingizlice kelimelerin baş harflerinden oluşuyor , bunları Türkçe kelimelerin başharflerini kullanarak değiştirmiyoruz ki iş daha fazla karmaşık hale

Devamını Oku...


Boyutu ne olursa olsun bir kağın 7 veya 8 seferden fazla katlanamayacağınaz dair bir söz dolaşır yıllardır..

Bunu duyan herkes hemen eline bir kağıt alarak denemeye başlar. Siz de denemeye başladı iseniz katlanamayacağını görmüşsünüz demektir.... ( Bu bayram AB Kontrol denemeniz için size kağıdı kendisi gönderiyor.).

Peki neden ? Bunun bir yolu yok mudur ?  Kağıdı kessek olmaz mı ? Üstüste

Devamını Oku...


Blackberry Bold ‘um ile yaklaşık 3-4 senelik  arkadaşlığımıza son vermek kolay olmadı. Onu defalarca düşürüp her yerinin ezik ve çiziklerle dolu olmasına sebep oldum ama hala çok şık , pili ise bu kadar seneye rağmen 1 günden fazla dayanıyor, mesajlarımı sorunsuz alıyorum , telefon konuşmalarımı yapabiliyorum . Ama artık değiştirmenin zamanı geldi  dedim kendi kendime. Yeni telefonumun hangisi

Devamını Oku...


 

Teknoloji dünyasının 2013’ten miras kalan terimleri,  görülen o ki 2014’te de en çok konuşulacak terimler arasında olacak. Terimlerin her biri bağımsız olarak ele alınabileceği gibi çoğu zaman farklı uygulamalarda birbirlerini etkileyebilmektedir. Günlük yaşamımıza aktif olarak giren bu terimlerin endüstriyel otomasyon dünyasını nasıl etkileyebileceği ile ilgili  pratik uygulamalara geçmeden ve daha detaylı incelemeden bu terimlere kısa bir giriş yapalım.

Bulut (

Devamını Oku...


 

Soğuktan korunmak için kürkü, avını yakalamak için hızlı bacakları , yakalayabildiğini parçalamak için keskin dişleri ve tırnakları yoktur. Tehlikeleri uzaktayken farkedebilecek keskin koku ve işitme duyusu da yoktur. Gözleri bir şahine kıyasla kördür, ağırlığının on katını taşıyabilen bir karıncaya göre çelimsiz kasları vardır. Tün bu fiziksel dezavantajlara rağmen milyonlarca canlının doğal seleksiyon ile yok olduğu

Devamını Oku...


 

Başarılı bir otomasyon uygulaması için aşağıdakileri unutmayın;

 

* Projede MÜŞTERİNİN ne istediğini ve SATICININ ne sattığını tam olarak anlamadan projeye başlamayın.

 

* MANUEL olarak düzgün çalışmayan hiçbir ekipmanı veya sistemi otomasyona geçirmeye çalışmayın.

 

* Haberleşme protokollerini  unutmayın, en sona atmayın, projenin

Devamını Oku...
OPC Klasik  uygulamalarının güvenli ve güvenilir çalışması için verilen yoğun çaba artarak devam ediyor ve işin doğrusu daha da  hızlı artmalı.

Farklı endüstrilerdeki farklı ekipman üreticilerinin kabulunu alarak bu kadar yaygın bir kabul elde eden başka bir endüstriyel haberleşme yapısı şimdiye kadar olmadı.

Proses Kontrol için OLE ( object

Devamını Oku...


İstediğiniz kadar değil ihtiyacınız kadar su için.

Bu tasarımda bardak küçük bir delik ile iki bölüme ayrılıyor: “ihtiyaç” ( deliğin altında kalan bölüm) ve “istek” ( deliğin üstündeki bölüm). Bardağa ihtiyacınızdan fazla su koyduğunuzda , fazlası otomatik olarak boşalıyor. Dikkat etmeniz gereken tek şey suyu içerken deliği parmağınız ile kapatmak.

 

 

 

Tasarımcı : Inna Alesina www.alesinadesign.comDevamını Oku...Endüstride Kablosuz Ağlar

Günümüzde pek çok endüstriyel uygulama operasyonu ve prosedüründe , üreticiler haberleşme gereksinimlerini kablosuz ağlar üzerinde yapılandırmaya başladı. Kablosuz ağlar, uzak noktalarda olduğu kadar  yanıcı, patlayıcı ya da daha zor ortamlar için de  sağlam, güvenilir izleme ve kontrol olanağı sağlamaktadır. Kablosuz ağlar, endüstriyel haberleşme yeteneklerini  de geliştirerek üretim ve proses

Devamını Oku...


Efsane #3 :Zaman Serili Verilerin Herhangi Bir Özelliği Yoktur

 

SQL’in veri sorgulama gücü ile  ilişkisel veri tabanlarının, işleme bağlı verilerde olduğu kadar zamana bağlı verilerde de yüksek performans göstereceği düşünülebilir. SQL’in büyük bir esneklik verdiği doğru olmakla beraber zamana bağlı veriler için uygun olmayan bazı temeller baz alınarak yapılandırılmaktadır.

Bunlar;

a)      Veri kayıtlarında bir düzen yoktur ( oysaki zamana bağlı veriler zamana göre

Devamını Oku...


Mükemmel sayı , bölenlerinin toplamı kendisine eşit olan sayıdır.

6 ilk mükemmel sayıdır, çünkü 1,2, ve 3′e bölünür ve bölenlerinin toplamı 6′yı verir.

Mükemmel sayılara çok sık rastlanmaz.  Aslında mükemmel sayılar o kadar azdır ki , ilk on milyon doğal sayıdan sadece dört tanesi mükemmeldir. Bu dört sayı :

6= 1+2+3

28 = 1+2+4+7+14

496=1+2+4+8+16+31+62+124+248

8128=1+2+4+8+16+32+64+127+254+508+1016+2032+4064

 

Devamını Oku...


Efsane #2 : İlişkisel veritabanları yeteri kadar hızlıdır...

Donanım fiyat performansının artmasından ilişkisel veritabanları faydalanmıştır. Bununla birlikte ilişkisel veritabanları , aslında sisteme büyük bir yük getiren birden fazla tablodaki verinin güncellenmesini gerçekleştirme "işlemleri" üzerine kurularak yapılandırılmaktadır.

Örneğin ; en son teknoloji ( 64 bit Itanium işlemcili) SQLserver 2008 saniyede 1126 "işlem" gerçekleştirerek dünya rekoru kırmıştır.Bu tür

Devamını Oku...


İlişkisel veri tabanları pek çok uygulama için ideal çözümlerdir ama acaba proses kontrol uygulamalarındaki verilerin kaydedilmesi için uygun mudur?

Proses verilerinin analizini yapmak günümüzde en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm işletmelerin ihtiyaç duyduğu bir konu.  Tabi bunun için ilk önce verilerin kaydedilmesi gerekiyor, kimi zaman bir .csv dosyası veya excel dosyası bunun için yeterli olurken, sistemler biraz daha

Devamını Oku...
Bilişim dünyasının dahilerinin yarattığı , google ve facebook   web'in geleceğini yaratacak en önemli iki şirket herhalde..

Peki tamam ama nasıl oluyor bu  diye düşünürken google 'in isim kaynağı dahi farklarını gözler önüne seriyor.

Google ismi matematiksel bir terim olan “googol” kelimesinden türetilmiş.

“Googol” kelimesi ise , 1 rakamını 100 tane sıfırın takip ettiği 10100 sayısını ifade etmek için kullanılan matematiksel bir terimdir(yani 1 googol = 10100).

Bunun

Devamını Oku...


Görüntü İşleme Sistemleri , gelişen teknoloji ile birlikte renk algılama yöntemlerinde sunduğu  yüksek hız, hassasiyet ve güvenilirlik  ile uygulama çözümlerinde bir adım daha öne gitmemizi sağlamaktadır.

Renk algılama görsel denetim sistemlerinin en zorlandığı konulardan bir tanesidir. Bunun en önemli nedeni ise konvansiyonel sistemlerdeki renk algılama algoritmalarının  aslında  siyah ve beyaz tonlarını algılayacak şeklinde çalışmasıdır. Bu yöntem yüksek işlem hızı sağlamak ile birlikte

Devamını Oku...Global üretim pazarında gün geçtikçe daha da artan  rekabet ,  üreticilerin verimliliği en üst seviyeye çekme zorunluluğunu da beraberinde getirmekte. Sürece ait herhangi bir duruş veya problem , karlılığı doğrudan etkileyen etmenlerden sayılmaktadır. Doğru konfigure edilmiş ve uygulanmış  bir görsel denetim sistemi, sürecin verimliliğini önemli bir oranda artırmaktadır.  Görsel denetim sistemlerinin konfigurasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli konular:

1) Aydınlatma Teknikleri—Doğru aydınlatma

Devamını Oku...


Bir görüntünün tek bir noktasını tanımlayan Picture Element kelimelerinin kısaltılmış halidir. Grafikler , satırlar ve sütunlar halinde sıralanan binlerce veya milyonlarca pikselin bir araya gelmesi ile oluşur. Birbirlerine çok yakın olarak bulunan pikseller bu nedenle birbirine bağlı gibi görülür.

Görüntülenecek renklerin veya tonların belirlenmesini sağlayan her bir piksel belirli sayıdaki bit kombinasyonu ile tanımlanır. Örneğin , 8- bit  kombinasyonu ile 2'nin 8. kuvveti

Devamını Oku...


IPAD ve Endüstriyel Otomasyon

Apple ,  2010 yılının Nisan ayında  bilgisayar dünyasını Ipad ile tanıştırarak bu endüstride çok önemli bir adım attı ve Ipad  tanıtımından itibaren 1,5 yıl içinde 25 milyon adet satıldı. Automation World dergisinin yılın başlarında yaptığı araştırmaya göre okuyucularının %49'u şu anda bir Ipad, Blackberry veya başka bir tablet'e sahip, %78'i de satın almayı planlıyor . 

[singlepic id=1

Devamını Oku...


Otomasyon dünyasında zaman zaman popüler terimler olur. Bunlardan bir tanesi bugünlerde MES ( Manufacturing Execution System- Üretim Yönetim Sistemi).  İsmi çok şık ve herkes bu isimden kendine göre bir tanım çıkartıyor.

MES'i tanımlamaya çalışırsak, en genel anlamı ile  SCADA ile ERP sistemi arasındaki herşeydir diyebiliriz herhalde.

İşletmelerin MES 'e geçme kararı verirken ilk olarak MES'in ne olduğunu anlaması ve  bazı soruların

Devamını Oku...


Eğer tüm çalışma gününüzü  bilgisayar başında geçiriyorsanız ve yapmak istediğiniz son şey bu masadan kalkıp evde başka bir masaya oturarak aynı şekilde devam etmek ise bir tablet bilgisayara ihtiyacınız var demektir. Tablet'ler size farklı bir şeyler sunuyor. Hafif fakat yetenekli , internette gezmek için ideal , maillerinizi kontrol etmek için mükemmel yapıdalar . Hobilerinize göre uygulamalar yükleyerek kendizine özel cihazlar

Devamını Oku...


0,9999999...... = 1 ama neden?

önce sayıyı 10 ile çarpalım.

0,999999..... x 10 = 9,9999999......

Şimdi iki sayıyı birbirinden çıkaralım:

9,999999... - 0,999999... = 9 ( hemfikiriz değilmi?)

Şimdi yeni birşey yapalım ve 0,99999.... ' a bir isim verelim ; örneğin "a" diyelim.

Yukarıda yaptığımız işlemi bu sefer a'yı kullanarak yazarsak.

10a -a =9

10 adet a 'dan 1 adet a çıkartırsak 9 tane a kalır:

9a =9

Eğer

Devamını Oku...


İletişim Bilgilerimiz