Fieldbus Teknolojileri

Hızla gelişen teknolojik yenilikler sayesinde saha ağları oluşmaya ve proses saha enstrümanları, bu saha ağları üzerinden birbirine ve kontrolcülere bağlanmaya başlamıştır. Saha bilgilerindeki kalite ve miktarın artışı ise yeni fieldbus teknolojilerinin gelişimini hızlandırmıştır. Kontrol sistemleri ile bu saha ağları üzerinden geleneksel 4-20 mA sinyali olarak değil , enstrüman ile doğrudan sayısal haberleşme yolu ile  proses değeri dışında,  çok daha fazla bilgi alınabilmekte ve gönderilebilmektedir. Buna ilave olarak sistemlerin akıllı fonksiyonlar gerçekleştirme yetenekleri de artmaktadır.

Fieldbus teknoloji uygulamaları ve donanımlarında sunulan esneklik ve güvenilirlik sayesinde tesislerin çoğunda bulunan, birden fazla üreticiden temin edilen, birden fazla cihaz çeşidi ile farklı protokoller üzerinden haberleşme ve bilgi alışverişi gerçekleştirilir. 

Bu uygulamalar ve donanımlar ile  Fieldbus Foundation, HART, PROFIBUS, DeviceNet, Modbus gibi pek çok farklı haberleşme alt yapısı üzerinden entegrasyonu sağlanabilmektedir.

Fieldbus teknolojisi büyümeye ve genişlemeye devam ettikçe, proses otomasyon pazarının değişen ihtiyaçlarını karşılamak için farklı uygulamalar ve sistemler ile teknolojik işbirliği devam etmektedir.  

 

AVANTAJLAR:

·         Saha cihazlarının bakım ve kurulumunda daha az maliyet

·         Mühendislik ve bakım yeteneklerinin artması

·         Enstrüman kaynaklı duruşların azalması

·         Çalışma sürelerinin ve performansın artması

Desteklenen fieldbus'lardan bazıları ;  DeviceNet, Foundation Fieldbus, Profibus, HART

 

Kullanılan Ürünler

İletişim Bilgilerimiz