Blogs

Historian Efsaneleri

İlişkisel veri tabanları pek çok uygulama için ideal çözümlerdir ama acaba proses kontrol uygulamalarındaki verilerin kaydedilmesi için uygun mudur?

Proses verilerinin analizini yapmak günümüzde en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm işletmelerin ihtiyaç duyduğu bir konu.  Tabi bunun için ilk önce verilerin kaydedilmesi gerekiyor, kimi zaman bir .csv dosyası veya excel dosyası bunun için yeterli olurken, sistemler biraz daha büyüdüğünde proses verileri için ilişkisel veri tabanları veya gerçek zamanlı historian'lar kullanılmaya başlıyor.

SQLserver , MySQl, Oracle gibi ilişkisel veritabanları işletmelerdeki bilgi işlem bölümlerinin de aşina olmaları nedeni ile kullanılabilirlik ve temin edilebilirlik avantajına sahip. Fakat, kurumsal işlemler için daha uygun olan bu veri tabanları proses uygulamalarının ihtiyacını yeteri kadar karşılamaz. 

Historian uygulamaları çok uzun zamandır kullanılıyor ve bu süreç içinde pekçok efsanede onu takip ediyor elbette. Bu nedenle ilişkisel veri tabanı ile gerçek zamanlı veri kaydı arasındaki farkları biraz daha öne çıkarmak, efsanelere açıklık getirmek ve doğru seçimde yardımcı olmak için fikirlerimizi paylaşmaya karar verdik. 

Efsane #1 : Depolama maliyetleri verimliliği etkilemeyecek kadar ucuz...

Bunun anlamı şu; depolayabildiğimiz kadar veriyi depolayalım nasıl olsa harddisk fiyatları çok ucuz.. Bu yorum aslında tipik bir prosesin ne kadar veri yaratabileceğini düşünmeden ve küçümseyerek yapılan bir yorum. Rakamlar ile konuşacak olursak 5000 taglik bir historian'ın saniyede 1 adet veri kaydettiğini düşündüğümüzde  yılda 157 milyar veriye ulaşırız. Her değer için ise 8 byte kullanıldığını farzetsek 1 yılda depolama için gerekli alanın 1 terabyte'a eşit olduğunu görürüz.

SQL server'ın zaman bağlı veri kaydını historian'lar ile karşılaştırdığımızda oranın 50:1 olduğunu görüyoruz. Bu da depolama cihazlarının fiyatları düşse de1 yılda 50 terabyte veri depolamanın yine de çok fazla olduğu açık. 

Ayrıca konu sadece bu kadar verinin tutulması için yeterli disk alanı oluşturmak olmadığı aynı zamanda verinin sağlam, güvenilir bir şekilde çoklanması ve yedeklenmesi de düşünüldüğünde donanım ihiyacının da katlanarak artacağı aşikardır.

Bazı endüstrilerde ise kanuni zorunluluklar gereği verinin bir kaç yıl saklanması gereklidir ki bu da depolama alanlarının artmasını sağlayan etkenlerden biridir. 

Sonuç olarak veri saklamak önemli ama en efektif ve kullanılabilir şekilde olması şartı ile..

Efsanelere devam edeceğiz.

 

 

 

Etiketler:

    Yorum Yapın

    İletişim Bilgilerimiz