Blogs

Historian Efsaneleri #2

Efsane #2 : İlişkisel veritabanları yeteri kadar hızlıdır...

Donanım fiyat performansının artmasından ilişkisel veritabanları faydalanmıştır. Bununla birlikte ilişkisel veritabanları , aslında sisteme büyük bir yük getiren birden fazla tablodaki verinin güncellenmesini gerçekleştirme "işlemleri" üzerine kurularak yapılandırılmaktadır.

Örneğin ; en son teknoloji ( 64 bit Itanium işlemcili) SQLserver 2008 saniyede 1126 "işlem" gerçekleştirerek dünya rekoru kırmıştır.Bu tür işlemler genelde historian'lardan istenenlerden farklı olmasına rağmen bu tip bir donanım; herbir değer kaydının 1 "işlem" olarak sayılacağını düşünürsek saniyede 5000 tag kaydetmek amacı ile kullanılabilir. Bunu gerçekleştirmek için bir ön bellek uygulaması ile verilerin toplanması ve tek bir "işlem" olarak veritabanına aktarılması gereklidir.

MySQL'in bazı ücretsiz depolama araçları gibi komple işlem gerektirmeyen veritabanları daha yüksek verim sağlayabilir. Fakat küçük historian çözümleri için ön bellek uygulamasına ihtiyaç vardır.

Veri toplamanın en önemli nedeni sonradan veriye ulaşabilmektir. Doğal olarak bu da veriye ulaşabilme performansını çok önemli kılar. İlişkisel veritabanı gibi genel amaçlı çözümler, veriyi etkili depolama ( yüksek verim ) veya veriye etkili ulaşabilme ( hızlı ulaşım ) amaçlı olarak konfigure edilebilir. Proses otomasyonunun ihtiyaç duyduğu zaman serili verinin izlenmesi için genel amaçlı veri tabanları, "kümelendirilmiş dizin" lere ihtiyaç duyar ki , çoğunda bu özellik yoktur.

Bunun tersi olarak ; özel olarak verinin hızlı gösterilmesini sağlamak için tasarlanmış olan yazılımlarda ise verinin etkili depolanma etkinliği daha zayıftır.

Etiketler:

    Yorum Yapın

    İletişim Bilgilerimiz