Blogs

Historian Efsaneleri #3

Efsane #3 :Zaman Serili Verilerin Herhangi Bir Özelliği Yoktur

 

SQL’in veri sorgulama gücü ile  ilişkisel veri tabanlarının, işleme bağlı verilerde olduğu kadar zamana bağlı verilerde de yüksek performans göstereceği düşünülebilir. SQL’in büyük bir esneklik verdiği doğru olmakla beraber zamana bağlı veriler için uygun olmayan bazı temeller baz alınarak yapılandırılmaktadır.

Bunlar;

a)      Veri kayıtlarında bir düzen yoktur ( oysaki zamana bağlı veriler zamana göre sıralanır)

b)      Bütün veriler toplanır ( çoğu historian ise gerçek veriden örnek alarak depolar) , bütün veriler eşit öneme sahiptir.

Bu iki fark çok önemli. Örneğin; 5:59:59.843 zaman etiketli bir veri depolandığında ,  kullanıcı ilişkisel veri tabanından 06:00:00.00 sorgulaması yaptığında veriye ulaşamayacaktır. Çünkü bu zaman etiketine ait bir veri ilişkisel veri tabanında bulunmamaktadır. Benzeri şekilde sıcaklık değerinin 21 derece , iki dakika sonra da 23 derece olduğunu düşünelim. İlişkisel veri tabanının doğasında iki örnek arasında sıcaklığın 22 derece olduğuna dair bir mantık yoktur. 22 derece olarak sorgulama yapıldığında bu değere yine ulaşılamayacaktır.

Historian uygulamalarında kararlı operasyonlar çok fazla önemli değildir, genellikle istisnai durumlar incelenmek istenir. Bir uygulamanın istisnai değerlere ulaşması için ölçümün tüm verilerini sorgulaması gerekir ki bu da sunucu, ağ ve istemci ye büyük bir yük getirir. Historian lar bu sorunları gidermek için filtreleme gibi pek çok özellik kullanır.

Etiketler:

    Yorum Yapın

    İletişim Bilgilerimiz