Blogs

Bulut , Büyük Veri, Mobil Sistemler ve Siber Güvenlik

 

Teknoloji dünyasının 2013’ten miras kalan terimleri,  görülen o ki 2014’te de en çok konuşulacak terimler arasında olacak. Terimlerin her biri bağımsız olarak ele alınabileceği gibi çoğu zaman farklı uygulamalarda birbirlerini etkileyebilmektedir. Günlük yaşamımıza aktif olarak giren bu terimlerin endüstriyel otomasyon dünyasını nasıl etkileyebileceği ile ilgili  pratik uygulamalara geçmeden ve daha detaylı incelemeden bu terimlere kısa bir giriş yapalım.

Bulut ( Cloud)  Teknolojisi en basit anlamı ile kayıtlarınızın lokal ortamda değil internet üzerinde bu iş için ayrılmış bir ortamda bulunması ve/veya işlemlerinizin internet üzerinden yapılmasıdır. Bilgisayarda hazırladığınız bir yazıyı hard diskinizde değil bulut ortamında sakladığınızda, internet olan her yerden bu bilgiye kolayca ulaşabilir, paylaşabilirsiniz.  Bu teknolojinin otomasyon sektöründeki uygulaması ise  ilk olarak fabrika otomasyonu ve makine otomasyonunda üretim yönetim sistemleri , üretim planlama sistemleri ile olacak gibi görülüyor. Buna ek olarak farklı bölgelerde işletmeleri olan uluslararası firmalar için de verinin paylaşımını kolaylaştırmasını sağladığı için tercih edilecektir.

Proses Otomasyonunda ise bu teknoloji ilk aşamada raporlama  işlevleri için kullanılıyor.  Bu da proses otomasyonunda mobil sistemlerin kullanımını artıran bir özellik. Mobil Sistemlerinin kullanımının artması da 2014 yılında gündemde olan teknolojik konulardan biri olacak. Şu anda üretim verilerini, alarm durumlarını, performans hesaplamalarını  veya buna benzer verilerin raporlanmasını sağlayan ve bunları ipad, akıllı telefon gibi mobil cihazlardan paylaşımını gerçekleştiren yazılım ve uygulamalar gittikçe artmakta. Bunlardan bir tanesi de Invensys firmasının SmartGlance yazılımı …  Buna rağmen operasyonların gerçek zamanlı olarak izlenmesi ve kontrolü konu olduğunda 2014’te konuşacağımız konulardan biri olan Siber Güvenlik konusunu  ortaya çıkarıyor. Bu da operasyonel anlamda bulut teknolojisine geçiş sürecini yavaşlatıyor.

Diğer önemli teknolojik başlıklardan biri de  Büyük Veri ( BIG DATA) , ise  farklı pazarlar için farklı anlamlar taşıyor. Büyük veri; toplumsal medya paylaşımları, ağ günlükleri ,bloglar, fotoğraf, video, log dosyaları v.b. gibi değişik kaynaklardan toparlanan tüm verinin, anlamlı ve işlenebilir biçime dönüştürülmüş biçimine deniyor. İleri görüşlü işletmeler bu verileri rekabet avantajı ve hızlandırılmış büyüme yakalama için operasyonel mükemmellik ve öngörülü analiz için kullanıyorlar. Bu verileri analiz etmek için ise çok özel yazılımlar geliştirilmeye başladı. 

Büyük veri boyutları tek bir veri seti içinde birkaç terabayt’tan birçok petabayt’a kadar olabilir.

Otomasyon dünyasında ise dünyadaki diğer tesisler  ve firmalar ile birlikte endüstriyel işletmeler de “büyük veri” devrine girmiş durumda . Yönettikleri verinin hacmi, çeşitliliği ve karmaşıklığı rekor rakamlar ile artmakta.  Bunu rakamsal olarak örnekleyecek olursak her 500 milisaniyede bir 2000 veri örneği depolayan bir sistem ;

• saniyede 4.000 örnek

• dakikada 240.000 örnek

• saatte 14,4 milyon örnek

• vardiyada 115,2 milyon örnek

• günde 345,6 milyon örnek

• yılda 126,144 milyar örnek depoluyor demektir.

 

Bu rakamların bu şekilde artması depolama sorunlarını , bundan da önemlisi analiz sorunlarını ve bunların çözümü için oluşturulan pazarı da  beraberinde getiriyor.

 

Özetleyecek olursak bu teknolojilerin hepsinin birbiri ile bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. Mobil Sistemler Bulut Teknolojisini kullanılıyor, Veriler Bulut‘ta saklanmaya başlıyor ve IT’nin otomasyon sistemlerinde artan gücü nedeni ile Siber Güvenlik önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

 

Bu teknolojilere yenileri 2014’te eklenir mi bilemiyorum fakat endüstriyel otomasyondaki etkinliklerinin artacağını düşünüyorum. 

Yorum Yapın

İletişim Bilgilerimiz