Blogs

IPAD ve Endüstriyel Otomasyon

IPAD ve Endüstriyel Otomasyon

Apple ,  2010 yılının Nisan ayında  bilgisayar dünyasını Ipad ile tanıştırarak bu endüstride çok önemli bir adım attı ve Ipad  tanıtımından itibaren 1,5 yıl içinde 25 milyon adet satıldı. Automation World dergisinin yılın başlarında yaptığı araştırmaya göre okuyucularının %49'u şu anda bir Ipad, Blackberry veya başka bir tablet'e sahip, %78'i de satın almayı planlıyor . 

[singlepic id=1 w=320 h=240 float=]

Ipad ve benzeri tabletler genelde , video seyretmek , web'de gezinti yapmak gibi nedenler ile kullanılıyor görüntüsü veriyor olabilir.

Evet sabah kalktığınızda Ipad'inizi kullanarak bütün gazeteleri hızla gözden geçirebilirsiniz, dergileri piyasaya çıkış tarihinden bir kaç gün önce okuyabilirsiniz , tabi ki oyun oynayabilirsiniz veya  diyet yapıyorsanız kalori takibi yapabilirsiniz. Tüm bunlar sizin özel yaşantınızda tabletinizi nasıl kullandığınız ile ilgili.

Tabletler özel yaşantıda kullanımının yanısıra  iş dünyasında da gittikçe artan bir oranda yer bulmaya başlıyor.  Maillerinize ulaşmak, Goodreader kullanarak dokumanlarınızı inceleyebilmek  , sunum yapmak veya skype kullanarak toplantılara katılabilmek ipad'in iş dünyasındaki kullanım yollarından  birkaçı.

Tablet kullanımının bir sonraki adımı ise gerçek uygulamalarda kullanılabilmeleridir.  Aslında bu adım artık  gerçekleşme noktasına geldi. Endüstriyel Otomasyon sektörü için gerçekleştirilen Apps ( uygulama yazılımları ) sayesinde artık Ipad'iniz SCADA bilgisayarınız gibi çalışabilmekte. Tesisinizdeki basınç , sıcaklık, akış gibi değerlerini tabletinizden izleyebilmekte, grafiklerini görüntüleyebilmektesiniz. Uygulama, farklı PLC markaları  ( Omron , Allen Bradley , Schneider gibi) ile Modbus/TCP veya Ethernet üzerinden haberleşebilmekte ve barkod tarayıcı modu ise barkod bilgisini PLC'ye aktarabilmektesiniz.

Endüstriyel otomasyondaki diğer bir kullanım ise otomatik iş_emri sistemlerine erişim sağlaması. Bu şekilde operatörler iş emri takibini yapabilmekte veya belirli bir ekipmanın bakım prosedürüne hızla ulaşabilmektedir.

Tabletlerin taşınabilir insan- makine arabirimi haline gelmesi sayesinde tesislerdeki makineler , ekipmanlar ve onlara ait veriler her ortamda hızla izlenebilir olacaktır.

Automation World Dergisinin konu ile ilgili yazısı için

http://tinyurl.com/3apa7tr

Etiketler:

    Yorum Yapın

    İletişim Bilgilerimiz