Blogs

Gerçek Renk Algılama

Görüntü İşleme Sistemleri , gelişen teknoloji ile birlikte renk algılama yöntemlerinde sunduğu  yüksek hız, hassasiyet ve güvenilirlik  ile uygulama çözümlerinde bir adım daha öne gitmemizi sağlamaktadır.

Renk algılama görsel denetim sistemlerinin en zorlandığı konulardan bir tanesidir. Bunun en önemli nedeni ise konvansiyonel sistemlerdeki renk algılama algoritmalarının  aslında  siyah ve beyaz tonlarını algılayacak şeklinde çalışmasıdır. Bu yöntem yüksek işlem hızı sağlamak ile birlikte hassasiyet ve güvenilirlikte istenen performansı veremez. Gerçek Renk Algılama özelliği ise artık yüksek hızda yüksek performans sağlayarak görüntü işleme  projelerinde çığır açıyor.

Görüntü İşleme Sistemlerinde Renk Algılama Yöntemleri:

RENK BÖLÜMLEME İŞLEME:

Kamera tarafından alınan renkli görüntüler siyah-beyaz piksellere dönüştürüldükten sonra işleme alınır. Seçilen renk beyaz, diğer bütün renkler siyah olarak tanımlanır. Verinin çok az olması nedeni ile yüksek hızlı işlem özelliği vardır. Renk verisi sadece parlaklığa bağlı olduğu için rengin algılanabilmesi için optik ayarlamaların yapılması oldukça uzun zaman alır.

RENKLİ GÖRÜNTÜ İŞLEME:

Renkli görüntü, seçilen rengin parlaklık ve kontrastına göre siyah ve beyazın 256 farklı ton seviyesine göre gösterilir. Renk bölümlemeye göre daha hassas ve güvenilir sonuçlar elde edilir. Bununla birlikte tüm renkler siyah ve beyazın kombinasyonu şeklinde ayrıştırıldığı için küçük değişimleri algılamak zordur. Bu nedenle düşük kontrastlı görüntülerdeki perfomans çok iyi olmayabilir.

GERÇEK RENK ALGILAMA:

Farklı renkler 3 Boyutlu RGB uzayında farklı konumlarda tanımlanır. Renkteki küçük değişimler uzaydaki farklı renk pikselleri arasındaki mesafeler olarak algılanır. Ayrıca çizik ve kirler de düşük kontrastlı görüntülerde dahi algılanabilir.  Yüksek hız ve yüksek güvenilirlik sağlayan bir yöntemdir.

Etiketler:

    Yorum Yapın

    İletişim Bilgilerimiz