Blogs

Meşhur e Sayısı

Bilişim dünyasının dahilerinin yarattığı , google ve facebook   web'in geleceğini yaratacak en önemli iki şirket herhalde..

Peki tamam ama nasıl oluyor bu  diye düşünürken google 'in isim kaynağı dahi farklarını gözler önüne seriyor.

Google ismi matematiksel bir terim olan “googol” kelimesinden türetilmiş.

“Googol” kelimesi ise , 1 rakamını 100 tane sıfırın takip ettiği 10100 sayısını ifade etmek için kullanılan matematiksel bir terimdir(yani 1 googol = 10100).

Bunun dışında , 2004 yılında google , ileriye dönük yatırım için kaynak toplama niyetini açıklamış. Alışıldık yuvarlak miktarlar olan 1 milyar ya da 1,5 milyar dolar yerine 2.718.281.828 dolar kaynak toplamayı planladıklarını duyurmuşlar. Neden böyle garip bir sayı seçmişlerdi? Bu aslında bir matematik şakası idi - çünkü bu sayı matematikteki ünlü e sayısı idi.

Bunun dışında şirket bu sayıyı bir kez daha kullanmış , şirketin ilan panolarına astığı gizemli mesajda şunlar yazıyormuş:

{e'nin ardışık basamaklarında bulunan on basamaklı ilk asal sayı}.com

Bu bilmeceyi çözerek adını ortaya çıkaran internet sitesine girenler , ilanın Google'a ait olduğuna dair hala hiçbir iz olmayan sitede daha da zor bir bilmece ile karşılaşıyormuş. Sonunda bütün bilmeceler çözüldüğünde , en yetenekli ve zeki insanların Google'a katılması için bir iş ilanının bulunduğu sayfaya ulaşıyormuşsunuz.

Not: Buna ulaşan herkesi işe alıyorlar herhalde... ve bu farklar dünyayı değiştirebilme becerilerinin minicik birer kanıtı.

Kaynak: NTV Sayılar Kitabı ( yazan : Peter J.Bentley)

Meraklısına not: "e" sayısı nedir , yarına....

Etiketler:

    Yorum Yapın

    İletişim Bilgilerimiz